Blog

Szkolenia finansowane ze środków unijnych

Miło nam podzielić się informacją o rozpoczęciu współpracy z firmą szkoleniaunijne.eu. Zasilamy ich kadrę trenerską i dzięki temu możemy teraz jeszcze bardziej efektywnie doradzać Wam w kwestiach wizerunkowych i podnosić kompetencje z wykorzystywania komunikacji niewerbalnej w biznesie. Dzięki certyfikacji unijnej szkoleniaunijne.eu posiadają uprawnienia do prowadzenia szkoleń dofinansowanych – wieloletnie doświadczenie pozwala sprawnie i szybko załatwić wszystkie formalności i przeprowadzić szkolenie dostosowane do potrzeb konkretnej firmy.

 

Masz dodatkowe pytania ? Skontaktuj się z nami:
☎️662 071 111  Karolina Pilarczyk
📧info@kreowanie-wizerunku.eu

Wizerunek to nie tylko wygląd zewnętrzny

Kiedy mówimy o wizerunku pierwsze, co przychodzi nam na myśl to wyląd zewnętrzny. Jest to podstawowy i główny, ale nie jedyny element wizerunku.

Wizerunek definiowany jest jako zespół informacji na temat osoby, instytucji lub innego podmiotu. Innymi słowy, jest tym, co inni o nas myślą, co o nas sądzą, co o nas wiedzą i sądzą, że wiedzą. Po każdym spotkaniu, czy tego chcemy, czy nie pozostawiamy ślad w myślach, emocjach, pamięci ludzi, z którymi przebywaliśmy.

Oprócz wyglądu zewnętrznego istnieją jeszcze inne elementy składowe wizerunku:

Wszystkie te elementy tworzą wizerunek i jedno bez drugiego nie może stworzyć pełnego obrazu. Zaprezentowane zostały w ten sposób, ponieważ wszystko rozpoczyna się od pierwszego wrażenia, w którym główną rolę odgrywa wygląd. Poznając bliżej daną osobę przesuwamy się coraz niżej na prezentowanej grafice.

Mówiąc o wyglądzie mamy na myśli urodę, sylwetkę, sposób poruszania się, głos i jego barwę, sposób wysławiania się, tempo mówienia, zapach, sposób oddychania oraz ogólne wrażenie, jakie dana osoba na nas wywiera. Drugim elementem jest zachowanie czyli sposób postępowania w określonych sytuacjach, znajomość podstaw etykiety, sposób traktowania siebie i innych. Następnie są umiejętności interpersonalne lub inaczej umiejętność budowania relacji. Są to tzw. kompetencje miękkie, inteligencja społeczna, inteligencja emocjonalna, zdolności społeczne. W tej kategorii znajdują się umiejętności efektywnego funkcjonowania i radzenia sobie w różnych sytuacjach społecznych. Umiejętności te pozwalają zjednywać sobie ludzi, pozyskiwać ich uwagę, sympatię i chęć współpracy. Brak tych kompetencji powoduje, że ludzie są ostrożni, nieufni, dystansują się. Kolejnym elementem są kwalifikacje. Niezwykle ważne, aby wiedza, umiejętności merytoryczne były na najwyższym poziomie i stały się dopełnieniem dobrego wyglądu, zachowania oraz umiejętnie prowadzonej rozmowy. Uznania, pochwały, wykonane działania tworzą kolejny element – sukces. Ludzie, którzy pracują sumiennie i z oddaniem są zauważani przez innych oraz cenieni za podejmowane działania, a także efekty tych działań. Dorobek (nie tylko ten materialny) jest miernikiem skuteczności, zdolności, profesjonalizmu. Ponad to daje osobistą satysfakcję i zadowolenie z podejmowanych działań. Jest on istotny, gdy ktoś chce zaistnieć, zyskać poparcie (np. awans). Na końcu znajduje się styl życia. Element ten nabiera znaczenia, gdy ktoś staje się osobą publiczną, to znaczy taką, która przez swoją pracę, tym czym się zajmuje, staje się rozpoznawalna. Ludzie taką osobę obserwują i interesują się tym, co robi.

Kreowanie wizerunku to dbałość o to, aby być postrzeganym przez innych tak, jak chcemy być postrzegani, o jak najlepszą opinię na swój temat, dobrą reputację i swoją markę. To także ciągły rozwój w każdej dziedzinie życia. Chcąc budować swój wizerunek trzeba poświęcić uwagę wszystkim wymienionym elementom, które powinny być ze sobą spójne. Dopiero wtedy wzbudzimy wiarygodność i zaufanie u innych ludzi.

 

 

Oprac. Karolina Pilarczyk

certyfikowany ekspert w zakresie wizerunku, komunikacji niewerbalnej i mikroekspresji mimicznych

Wizerunek pewnej siebie osoby

PEWNOŚĆ SIEBIE

Po czym poznać osobę pewną siebie? Jaki jest jej wizerunek? Jakie komunikaty niewerbalne stosuje?

Pewność siebie jest cechą niezmiernie ważną w życiu zawodowym i prywatnym. Bez tej cechy nie zdobędziemy wymarzonego awansu, nie osiągniemy postawionego sobie celu, nie będziemy się rozwijać, nie odkryjemy swoich umiejętności. Pewność siebie pomaga budować i utrzymywać długotrwałe, pozytywne relacje. Dodaje energii i chęci do działania, a także wpływa na postrzeganie naszej osoby przez innych. Osoby pewne siebie potrafią działać pomimo uczucia strachu. Pewność siebie nie jest wywyższaniem się, arogancją, poczuciem bycia lepszym od innych, brakiem życzliwości. To świadomość i akceptacja siebie, lubienie i wspieranie siebie, akceptowanie swoich zalet i niedoskonałości.

Jakie działania zewnętrzne możesz podjąć, które pomogą Ci zbudować wizerunek pewnej siebie osoby?

 1. Wyprostowana, otwarta postawa ciała, uniesiona broda (nie za wysoko, by nie stwarzać wyglądu osoby wywyższającej się). Przydatne przy pracy nad pewnością siebie są tzw. „pozycje mocy”. W książce „Wstań! Skuteczny sposób, by zyskać pewność siebie i stawić czoła wyzwaniom”Amy Cuddy opisuje, jak dzięki prostym trikom zwiększyć poziom pewności siebie. Polega to na przyjęciu określonej pozycji przez 2 min, co spowoduje wzrost poziomu testosteronu i obniżenie stresu oraz niepewności. Pozycje mocy w pozycji stojącej: ciało wyprostowane z rękami pod boki lub sztywno opartymi o blat stołu. W pozycji siedzącej: z nogami na stole i rękami za głową lub rękami za głową i nogą na nodze albo rozstawionymi nogami i jedną z rąk opartą na oparciu krzesła obok.
 2. Uścisk dłoni to nasza wizytówka. Osoby pewne siebie mają dość silny, zdecydowany uścisk dłoni i nie starają się go przetrzymywać.
 3. Chód takich osób jest zdecydowany, z głową przed siebie. Kroki są dłuższe i wykonuje się więcej ruchów rękami i pionowych głową. Sposób chodzenia charakteryzuje się sprężystym krokiem.
 4. Osoba pewna siebie siada komfortowo dla siebie (tak by móc długo wytrzymać w danej pozycji) i zabiera dużo miejsca.
 5. Sposób mówienia jest wolny i charakteryzują go częstsze przerwy (bo nie obawia się, że rozmówca mu przerwie). Osoba pewna siebie częściej inicjuje rozmowę. Ton głosu jest niższy, bo piskliwy ton oznacza zagrożenie i lęk.
 6. Gestykulacja jest raczej swobodna, energiczna, ale nie niespokojna.
 7. Utrzymywanie kontaktu wzrokowego. Czas patrzenia podczas rozmowy powinien trwać min. 30%, a max. 70% czasu rozmowy. Krótszy czas może świadczyć o braku pewności siebie, zakłopotaniu, zdenerwowaniu lub nieszczerości. Natomiast dłuższe wpatrywanie się (dłużej niż 70% czasu rozmowy), to prawdopodobieństwo kłamstwa bądź zainteresowania poza biznesowego (zauroczenie, pożądanie).
 8. Uśmiech tworzy pozytywną atmosferę, przyciąga inne osoby i świadczy o zadowoleniu, pewności siebie.
 9. Ubiór to przede wszystkim proste kroje, czyste, schludne, wyprasowane, niezniszczone ubrania, aktualne fasony oraz kolory dodające mocy.

Powyżej zostało wymienionych kilka zewnętrznych aspektów, nad którymi warto popracować aby zbudować wizerunek pewnej siebie osoby. Oprócz działań zewnętrznych, warto także podjąć działania od wewnątrz, np. to jak myślimy o sobie i czy wspieramy siebie w codziennych sytuacjach.

 

Karolina Pilarczyk

ekspert ds. wizerunku i komunikacji niewerbalnej

Ubiór jako skuteczne narzędzi komunikacji . O czym warto wiedzieć?

 

Jednym z narzędzi komunikacji niewerbalnej jest strój, dzięki któremu możemy poinformować otoczenie, że pasujemy do niego, można nam zaufać oraz okazać szacunek dla jego wartości. Jeśli chcemy być zauważeni też możemy zrobić to za pomocą odpowiedniego stroju.

W miejscu pracy przestrzeganie zasad dress code świadczy o naszym szacunku dla Klientów, jak również dla naszych współpracowników i własnej profesji. Ciekawą informacją jest, że inni są bardziej skłonni słuchać nakazów ludzi dobrze ubranych.

Nie jest nowym stwierdzeniem, że osoba ubrana dobrze i elegancko ubrana, jest postrzegana jako osoba odnosząca sukcesy. Nasuwa się pytanie czy zawsze gustowny ubiór jest gwarantem sukcesu?

Nie zawsze garnitur czy garsonka będą dobrym wyborem.  Okazuje się, że najważniejsze jest  właściwe dostosowanie ubioru do kontekstu sytuacyjnego, charakteru spotkania i okoliczności. Podstawa to poznanie otoczenia i jego nawyków ubraniowych. Znając nawyki ubraniowe członków grupy, której chcemy zdobyć zaufanie, możemy przyspieszyć proces wchodzenia w jej formalne i nieformalne struktury. Jeśli chcesz zmienić swoją pozycję w grupie na lepszą, mieć na nią większy wpływ, to zakładaj ubrania i dobieraj dodatki, które są cenione przez ogół członków grupy. Ktoś ubierający się inaczej, szokujący swoim wyglądem i wyraźnie odcinający się ubiorem od pozostałych może być narażony na ataki i krzywdzące opinie (wyjątkiem są osoby popularne, bardzo zamożne, o pochodzeniu arystokratycznym – od nich często oczekuje się niestandardowych strojów). Niewłaściwy dobór stroju do okoliczności odbierany jest jako wyraz braku szacunku i dezaprobaty dla panujących reguł oraz dla osób uczestniczących w spotkaniu. Jeśli nie przywiązujemy wystarczającej uwagi do dopasowania stroju możemy natrafić na bariery komunikacyjne i spotkanie może zakończyć się nie po naszej myśli. Zależność jest prosta: jeśli czyjś strój informuje, że dana osoba mało przejmuje się określoną sprawą, to druga strona też się nią nie przejmie. Ubiór może ułatwiać komunikowanie się, ale warunkiem jest umiejętność odpowiedniego i trafnego doboru stroju pod względem pisanych i niepisanych zasad estetyki i standardów, do oczekiwań i wyobrażeń odbiorców.

To jak się ubieramy ma znaczenie i określone konsekwencje. Ubiór może wzbudzić respekt i zaufanie, ale ważne jest żeby nie przyćmić strojem drugiej osoby, tym bardziej jeśli zależy nam aby współpraca przebiegała na równorzędnych zasadach.

 

Oprac. Karolina Pilarczyk, ekspert ds. wizerunku i komunikacji niewerbalnej

 

„Gesty zamiast słów. Psychologia i trening komunikacji niewerbalnej” W. Sikorski

„Mowa ciała w pracy” Joe Navarro

 

POWER DRESSING – wizerunek kobiety sukcesu

Power dressing to określenie odnoszące się do stylu ubioru, który służy podkreślaniu i budowaniu pozycji, szczególnie w biznesie i polityce. Wyrażenie to stosuje się zarówno jeśli mowa o stroju męskim, jak i kobiecym, jednak najbardziej kojarzone jest z modą damską. Personifikuje prostotę, elegancję, minimalizm, a inspiracje czerpie z męskiej szafy.

Początek koncepcji power dressing przypada na lata 80. XX wieku, bo wtedy właśnie została odpowiednio sklasyfikowana. Jednak styl ten zaczął uwidaczniać się już w XIX wieku. Kiedy kobiety zaczęły zajmować stanowiska takie jak mężczyźni, chciały być docenione i traktowane na równi. Musiały zatem stworzyć wizerunek silnej profesjonalistki, która ma ambicje i aspiracje do osiągania sukcesów. Przez odpowiedni wizerunek można podkreślić swój autorytet albo za pomocą ubioru powalczyć o władzę.  Wizerunek stał się zatem jednym z narzędzi do podkreślenia osobowości i cech charakteru, stąd koncepcja power dressing ma istotne przełożenie na obecne czasy.

Kolory używane w stylu power dressing to kolory stonowane, czyste, klasyczne granaty, szarości, biele, czernie stosowane w bardziej konserwatywnych sytuacjach. Jednak współczesna kobieta sukcesu wybiera kolor jako wyraźną bazę swoich stylizacji lub kolor ten pojawia się w dodatkach i jest elementem podkreślającym osobowość.

Fasony ubrań są klasyczne, ponadczasowe, bez urozmaiceń, zdobień, które jeśli się pojawiają są oszczędne i niebanalne. Początkowo marynarki miały wyraźną i prostą linię rozbudowanych ramion. Miały upodobnić kobiety do mężczyzn aby były postrzegane jako silne, stanowcze i pewne siebie. Obecnie marynarki nabrały bardziej kobiecej linii, są „taliowane” i dopasowane do sylwetki. Makijaż jest naturalny i podkreśla urodę, włosy zadbane i jeśli są dłuższe niż do ramion – spięte.

Elementy garderoby kobiety sukcesu to na pewno ołówkowa spódnica, garnitur damski lub garsonka, biała koszula, czółenka ze skóry (max do 7cm), sukienka długości midi zakrywająca ramiona (na dzień), skórzana, dobrej jakości torebka lub aktówka. Najważniejsze żeby ubrania były odpowiednio dopasowane do sylwetki i nie były ani nie za duże ani zbyt opinające ciało.

Wizerunek sukcesu to świadomość w czym wyglądamy najlepiej,a ona daje nam  poczucie pewności siebie.

Każdy z nas jest wizytówką siebie i firmy, w której pracuje, dlatego wybierając ubrania, kieruj się tym, jak chcesz być odbierana przez otoczenie zawodowe.

Ubierz się nędznie, a ludzie zauważą ubranie. Ubierz się nienagannie, a zauważą Ciebie”.

 

Karolina Pilarczyk

ekspert ds. wizerunku i komunikacji niewerbalnej

Czym jest styl?

Styl to pomysł na siebie, wyrażanie, podkreślanie swojej osobowości poprzez ubranie. Styl to nie moda i obowiązujące trendy – to charakter i chęć bycia zauważonym.

Jeśli jesteś w trakcie poszukiwania swojego stylu, zwróć uwagę jak chciałabyś być postrzegana przez innych ludzi? Jakie chcesz robić na nich wrażenie? Zastanów się jaką kobietą jesteś i co lubisz. Swobodę, kobiecość, elegancję, wygodę, klasykę, naturalność, ekstrawagancję…..Znajdź słowo, które będzie Cię określać. Przyjrzyj się rzeczom, które nosisz, w czym czujesz się dobrze, jakie masz zainteresowania? Szukaj inspiracji…

Punktem wyjścia do stworzenia własnego stylu jest nabycie pewności siebie, nabycie szacunku i miłości do siebie. Zaakceptuj swoje niedoskonałości i zrób z nich atuty, które podkreślą Twoją osobowość. Zajrzyj w głąb siebie, zobacz jaka jesteś i czego potrzebujesz, aby czuć się dobrze.

Jeśli odnajdziesz swój styl to będziesz na dobrej drodze do stworzenia idealnej garderoby, w której wszystkie ubrania pasują nie tylko do siebie, ale przede wszystkim do Ciebie ? Bądź kobietą stylową, a nie tylko ładnie ubraną.

„Styl to sposób na zamanifestowanie tego, kim jesteś, bez konieczności mówienia.” – Rachel Zoe

„Moda przemija, styl pozostaje.” – Yves Saint Laurent

Jak wykreować swój wizerunek?

Jak stworzyć wizerunek firmy

 

Co to jest wizerunek osobisty? Jakie czynniki wpływają na wizerunek? Od czego zacząć budowanie wizerunku osobistego? Co jest konieczne, aby etapy zmian wizerunku przeszły pomyślnie? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym poście. Zapraszam 🙂

Na początku warto zdefiniować pojęcie wizerunku osobistego. Słownik Języka Polskiego podaje następującą definicję wizerunku:

„Sposób, w jaki dana osoba lub rzecz jest postrzegana, przedstawiana.”

Wizerunek osobisty jest zespołem informacji, czyli wszystkim tym, co myślą o nas inni, jak nas odbierają i postrzegają, co o nas mówią i wiedzą. Informacje te są dostarczane przez nas w sposób bardziej świadomy lub mniej. Ja zachęcam Cię do świadomego budowania i kreowania TWOJEGO wizerunku. Od Ciebie zależy jaki wizerunek chcesz posiadać. Czy chcesz być postrzegany jako osoba pewna siebie, profesjonalna czy nieśmiała i wycofana? Wybór zależy od Twoich potrzeb i oczekiwań. Sztuką jest wykreowanie stylu, który będzie odbiciem Twojej osobowości.

Wizerunek nie dotyczy tylko osoby, można mówić o wizerunku firmy, państwa, dzielnicy, itd. Wspomina się także o wizerunku biznesowym, medialnym, politycznym…

Jeśli prowadzisz firmę istnieje kilka zalet pozytywnego budowania wizerunku, są to przede wszystkim:
– wyróżnianie się na rynku,
– zdobycie przewagi konkurencyjnej,
– zdobywanie zaufania klientów, co przekłada się na decyzje zakupowe, a to z kolei na większą ilość klientów, rozwój firmy i zyski.

Prawda jest taka, że czy chcemy tego czy nie, przy spotkaniu z ludźmi i kontakcie z nimi, pozostawiamy ślad w ich pamięci, myślach. Tak samo Ty poznając osobę, widząc jak jest ubrana, jak się zachowuje, jakiego języka używa, jak moduluje głos, tworzysz w swojej pamięci jej obraz. W zależności jakie emocje ta osoba u Ciebie wywołała, zapamiętałeś jej wizerunek albo jako pozytywny albo negatywny. W dzisiejszych czasach, gdy kontakty międzyludzkie są bardzo szybkie ważne jest pierwsze wrażenie. Dobrze jest kiedy jest ono bardzo dobrze odebrane – raz przyjętą opinię ciężko zmienić.

Jak już wspomniałam wizerunek może być pozytywny albo negatywny. Osoba, która zbudowała wizerunek pozytywny, budzi zaufanie, zyskuje sympatię, przekonuje szybciej swoich sympatyków do określonych działań. Z wizerunkiem negatywnym jest na odwrót – pobudza lęki, wywołuje brak zaufania, agresję, chęć odwetu, prób siły.
Na to jak jesteś odbierany przez innych ludzi ma wpływ kilka czynników:
 • wygląd zewnętrzny, ubiór, prezencja, styl,
 • mowa ciała,
 • umiejętności interpersonalne (nawiązywanie kontaktów, budowanie i utrzymywanie relacji z ludźmi)
 • sztuka porozumiewania się i modulacji głosu,
 • zachowanie i maniery,
 • kwalifikacje, umiejętności zawodowe oraz doświadczenie, które posiadamy.
 Zatem, co możesz zrobić, by wykreować pozytywny obraz własnej osoby?
Najważniejsze w budowaniu własnego wizerunku są Twoje potrzeby i osobowość. Aby wykreować wizerunek spójny z tym, jaki jesteś potrzebne jest Twoje zaangażowanie, wiara w to, że zmiana ta pozytywnie wpłynie na obraz Twojej osoby, a także wewnętrzna chęć zmiany.
Zobacz jakie są etapy budowania wizerunku.
Etapy kreowania wizerunku:

1. Określenie kim chcesz być? Jak chcesz być postrzegany przez otoczenie? Jak ludzie mają Cię odbierać? Co Twój wizerunek ma o Tobie mówić?

2. Znajdź swoje mocne strony, pozytywne umiejętności i cechy, które posiadasz. Zastanów się, kim dzięki nim możesz być albo być może już jesteś?

3. Zwróć uwagę na detale, ponieważ to one mogą albo dodać Ci profesjonalizmu albo naruszyć pozytywny wizerunek. Chodzi tutaj o np.: błędy ortograficzne, niewyprasowane ubrania, nietrafiony wybór kolorów ubrań do okoliczności, niedostosowanie słownictwa do rozmówcy, niewyłączony telefon na spotkaniach, itp.

4. Ważne jest pozytywne nastawienie do świata i ludzi. Szacunek dla siebie oraz innych.

Spróbuj świadomie kreować wizerunek swój lub swojej firmy. Jeśli chcesz skorzystać z pomocy przy budowaniu pozytywnego wizerunku zapraszam do kontaktu ze mną. Razem możemy stworzyć taki obraz Ciebie, jaki najbardziej będzie oddawał Twoje potrzeby i oczekiwania.

Karolina Pilarczyk

Zapisz

Ponadczasowe klasyki

Chciałabym przedstawić ubrania, które uznawane są za podstawową bazę każdej stylowej garderoby. Rzeczy te są uniwersalne, praktyczne, ponadczasowe, odporne na modę. Sprawdzą się w każdym miejscu o każdej porze i w każdej sytuacji. Najważniejsze jest to aby odpowiednio zestawić je z pozostałymi elementami garderoby.

Pierwszym klasykiem jest BIAŁA KOSZULA

Kojarzona jest zazwyczaj z sytuacjami formalnymi, biznesowymi ale tak naprawdę sprawdzi się na większość okazji. Możesz założyć ja z dżinsami, czarnymi spodniami, spódnicą krótką, długą, nawet sprawdzi się w zestawieniu z suknią wieczorową. Oczywiście jak zawsze w przypadku klasyków, sprawdzamy metkę i z czego koszula jest wykonana. Eleganckie i dobrej jakości uszyte są z jedwabiu, dobrej jakości bawełny, batystu bądź jedwabnej satyny.

Drugim klasykiem jest MAŁA CZARNA

Obowiązkowa sukienka w szafie każdej kobiety. Dobierając odpowiednie dodatki tworzysz styl jaki chcesz uzyskać. Jest stylowa, praktyczna, wygodna, wszechstronna, podkreślająca figurę, elegancka, seksowna. Za twórczynię małej czarnej uznano Coco Chanel. Oczywiście mała czarna wcale nie musi być czarna. Może to być również granat, czerwień, popiel. Bardziej chodzi o krój sukienki – powinien być prosty, z jak najmniejszą ilością dodatków i zdobień. Wybierz materiał, który przepuszcza powietrze, wtedy będziesz czuć się w niej znakomicie.

„W małej czarnej nie sposób wyglądać zbyt skromnie ani zbyt elegancko.” Karl Lagerfeld

Trzeci klasyk – KASZMIROWY KARDIGAN, SWETER LUB GOLF

Kaszmir jest najdroższym materiałem na swetry, którego cechą charakterystyczną jest to, że utrzymuje ciepło chociaż sweter wcale nie jest gruby. Kardigan sprawdzi się w każdą pogodę i na wiele okazji. Możesz go założyć praktycznie do wszystkiego – dżinsów, spódnicy, sukienki, rozpinanej koszuli, połączyć z golfem. Możliwości jest mnóstwo.

Czwartym klasykiem jest TRENCZ

Trencz został zaprojektowany przez Thomasa Burberry’ego. Elementy charakterystyczne to nieprzemakalny materiał, z którego jest wykonany, podnoszony kołnierz, duże kieszenie, pasek z klamrą, pagony oraz rzędy guzików. Idealny na każdą pogodę i pasuje do wszystkiego.

Piąty klasyk – DENIM

„Nieraz wspominałem, że żałuję w życiu tylko jednego: że to nie ja wynalazłem dżinsy. To najbardziej spektakularny, praktyczny, swobodny i nonszalancki wynalazek w historii mody. Mają w sobie siłę wyrazu, skromność, seksapil i prostotę – wszystko, co chcę zawrzeć w moich kreacjach.” Yves Saint Laurent

Dżinsy to niekwestionowany klasyk mody i obowiązkowa baza każdej garderoby. Są niezwykle praktyczne, proste, doskonałe, a zarazem seksowne i eleganckie. W dobrze dobranych dżinsach każda kobieta wygląda stylowo i pociągająco. Jeśli wybierzesz dżinsy w kolorze granatowym sprawdzą się zarówno w stylizacji casualowej jak i bardziej eleganckiej.

Szósty klasyk – CZÓŁENKA NA OBCASIE

Warto mieć w szafie przynajmniej jedną parę klasycznych czarnych czółenek na obcasie. Są okazje, które wymagają stonowanej stylizacji i w takich wypadkach klasyczne czółenka sprawdzają się jak żadne inne buty. Czarne szpilki pozwolą zwrócić uwagę na resztę Twojego stroju, a czasem właśnie tego oczekujemy.

Siódmym klasykiem jest TOREBKA

Torebka, tak jak buty i dodatki, pozwalają postawić „kropkę nad i” każdej stylizacji. W stylowej szafie powinny znaleźć się przynajmniej 4 różne rodzaje: pojemna torba na ramię, kopertówka (na wieczorne wyjście), średniej wielkości torebka z łańcuszkiem na ramię (odpowiednia na wszystkie okazje), kultowa torebka (np. Chanel 255).

Ósmy klasyk – Klasyczny zegarek

Mam na myśli klasyczny męski zegarek, który jest ponadczasowy i pięknie prezentuje się na kobiecym nadgarstku. Moda i trendy zmieniają wygląd kobiecych zegarków. Zastanów się jaki jest Twój styl i dobierz zegarek pod tym kątem. Musi odzwierciedlać Twój charakter, wtedy  pozostanie z Tobą na dłużej, a nie tylko na sezon.

Dziewiąty klasyk – BALERINY

Są sytuacje i okoliczności, w których praktyczność przebija wysokie obcasy. Warto zatem mieć w szafie parę pięknych i klasycznych baletek, które w razie konieczności dopełnią nasz look i będzie on stosowny do sytuacji.

Dziesiąty klasyk – Marynarka, żakiet

W kolorze czarnym, granatowym, szarym. Jest kilka rodzajów żakietów: pudełkowy, smokingowy, typu blezer, typu boyfriend, typu ramoneska, bolerko. Wybierz fason marynarki, który idealnie pasuje do Twojej sylwetki i połącz go ze spódnicą, sukienką, szortami, dżinsami i stwórz stylizację na każdą okazję.


Te 10 ponadczasowych klasyków stanowi idealną bazę naszej garderoby. Bazę tę uzupełnisz dodatkami i nadasz każdej stylizacji charakteru, tak by odzwierciedlała Twoją osobowość. Wybierając bazę kieruj się jakością, bo ubrania te będą służyć Ci przez wiele lat.

Zapisz