Jak wykreować swój wizerunek?

Jak stworzyć wizerunek firmy

 

Co to jest wizerunek osobisty? Jakie czynniki wpływają na wizerunek? Od czego zacząć budowanie wizerunku osobistego? Co jest konieczne, aby etapy zmian wizerunku przeszły pomyślnie? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w poniższym poście. Zapraszam 🙂

Na początku warto zdefiniować pojęcie wizerunku osobistego. Słownik Języka Polskiego podaje następującą definicję wizerunku:

„Sposób, w jaki dana osoba lub rzecz jest postrzegana, przedstawiana.”

Wizerunek osobisty jest zespołem informacji, czyli wszystkim tym, co myślą o nas inni, jak nas odbierają i postrzegają, co o nas mówią i wiedzą. Informacje te są dostarczane przez nas w sposób bardziej świadomy lub mniej. Ja zachęcam Cię do świadomego budowania i kreowania TWOJEGO wizerunku. Od Ciebie zależy jaki wizerunek chcesz posiadać. Czy chcesz być postrzegany jako osoba pewna siebie, profesjonalna czy nieśmiała i wycofana? Wybór zależy od Twoich potrzeb i oczekiwań. Sztuką jest wykreowanie stylu, który będzie odbiciem Twojej osobowości.

Wizerunek nie dotyczy tylko osoby, można mówić o wizerunku firmy, państwa, dzielnicy, itd. Wspomina się także o wizerunku biznesowym, medialnym, politycznym…

Jeśli prowadzisz firmę istnieje kilka zalet pozytywnego budowania wizerunku, są to przede wszystkim:
– wyróżnianie się na rynku,
– zdobycie przewagi konkurencyjnej,
– zdobywanie zaufania klientów, co przekłada się na decyzje zakupowe, a to z kolei na większą ilość klientów, rozwój firmy i zyski.

Prawda jest taka, że czy chcemy tego czy nie, przy spotkaniu z ludźmi i kontakcie z nimi, pozostawiamy ślad w ich pamięci, myślach. Tak samo Ty poznając osobę, widząc jak jest ubrana, jak się zachowuje, jakiego języka używa, jak moduluje głos, tworzysz w swojej pamięci jej obraz. W zależności jakie emocje ta osoba u Ciebie wywołała, zapamiętałeś jej wizerunek albo jako pozytywny albo negatywny. W dzisiejszych czasach, gdy kontakty międzyludzkie są bardzo szybkie ważne jest pierwsze wrażenie. Dobrze jest kiedy jest ono bardzo dobrze odebrane – raz przyjętą opinię ciężko zmienić.

Jak już wspomniałam wizerunek może być pozytywny albo negatywny. Osoba, która zbudowała wizerunek pozytywny, budzi zaufanie, zyskuje sympatię, przekonuje szybciej swoich sympatyków do określonych działań. Z wizerunkiem negatywnym jest na odwrót – pobudza lęki, wywołuje brak zaufania, agresję, chęć odwetu, prób siły.
Na to jak jesteś odbierany przez innych ludzi ma wpływ kilka czynników:
  • wygląd zewnętrzny, ubiór, prezencja, styl,
  • mowa ciała,
  • umiejętności interpersonalne (nawiązywanie kontaktów, budowanie i utrzymywanie relacji z ludźmi)
  • sztuka porozumiewania się i modulacji głosu,
  • zachowanie i maniery,
  • kwalifikacje, umiejętności zawodowe oraz doświadczenie, które posiadamy.
 Zatem, co możesz zrobić, by wykreować pozytywny obraz własnej osoby?
Najważniejsze w budowaniu własnego wizerunku są Twoje potrzeby i osobowość. Aby wykreować wizerunek spójny z tym, jaki jesteś potrzebne jest Twoje zaangażowanie, wiara w to, że zmiana ta pozytywnie wpłynie na obraz Twojej osoby, a także wewnętrzna chęć zmiany.
Zobacz jakie są etapy budowania wizerunku.
Etapy kreowania wizerunku:

1. Określenie kim chcesz być? Jak chcesz być postrzegany przez otoczenie? Jak ludzie mają Cię odbierać? Co Twój wizerunek ma o Tobie mówić?

2. Znajdź swoje mocne strony, pozytywne umiejętności i cechy, które posiadasz. Zastanów się, kim dzięki nim możesz być albo być może już jesteś?

3. Zwróć uwagę na detale, ponieważ to one mogą albo dodać Ci profesjonalizmu albo naruszyć pozytywny wizerunek. Chodzi tutaj o np.: błędy ortograficzne, niewyprasowane ubrania, nietrafiony wybór kolorów ubrań do okoliczności, niedostosowanie słownictwa do rozmówcy, niewyłączony telefon na spotkaniach, itp.

4. Ważne jest pozytywne nastawienie do świata i ludzi. Szacunek dla siebie oraz innych.

Spróbuj świadomie kreować wizerunek swój lub swojej firmy. Jeśli chcesz skorzystać z pomocy przy budowaniu pozytywnego wizerunku zapraszam do kontaktu ze mną. Razem możemy stworzyć taki obraz Ciebie, jaki najbardziej będzie oddawał Twoje potrzeby i oczekiwania.

Karolina Pilarczyk

Zapisz

Dodaj komentarz