POWER DRESSING – wizerunek kobiety sukcesu

Power dressing to określenie odnoszące się do stylu ubioru, który służy podkreślaniu i budowaniu pozycji, szczególnie w biznesie i polityce. Wyrażenie to stosuje się zarówno jeśli mowa o stroju męskim, jak i kobiecym, jednak najbardziej kojarzone jest z modą damską. Personifikuje prostotę, elegancję, minimalizm, a inspiracje czerpie z męskiej szafy.

Początek koncepcji power dressing przypada na lata 80. XX wieku, bo wtedy właśnie została odpowiednio sklasyfikowana. Jednak styl ten zaczął uwidaczniać się już w XIX wieku. Kiedy kobiety zaczęły zajmować stanowiska takie jak mężczyźni, chciały być docenione i traktowane na równi. Musiały zatem stworzyć wizerunek silnej profesjonalistki, która ma ambicje i aspiracje do osiągania sukcesów. Przez odpowiedni wizerunek można podkreślić swój autorytet albo za pomocą ubioru powalczyć o władzę.  Wizerunek stał się zatem jednym z narzędzi do podkreślenia osobowości i cech charakteru, stąd koncepcja power dressing ma istotne przełożenie na obecne czasy.

Kolory używane w stylu power dressing to kolory stonowane, czyste, klasyczne granaty, szarości, biele, czernie stosowane w bardziej konserwatywnych sytuacjach. Jednak współczesna kobieta sukcesu wybiera kolor jako wyraźną bazę swoich stylizacji lub kolor ten pojawia się w dodatkach i jest elementem podkreślającym osobowość.

Fasony ubrań są klasyczne, ponadczasowe, bez urozmaiceń, zdobień, które jeśli się pojawiają są oszczędne i niebanalne. Początkowo marynarki miały wyraźną i prostą linię rozbudowanych ramion. Miały upodobnić kobiety do mężczyzn aby były postrzegane jako silne, stanowcze i pewne siebie. Obecnie marynarki nabrały bardziej kobiecej linii, są „taliowane” i dopasowane do sylwetki. Makijaż jest naturalny i podkreśla urodę, włosy zadbane i jeśli są dłuższe niż do ramion – spięte.

Elementy garderoby kobiety sukcesu to na pewno ołówkowa spódnica, garnitur damski lub garsonka, biała koszula, czółenka ze skóry (max do 7cm), sukienka długości midi zakrywająca ramiona (na dzień), skórzana, dobrej jakości torebka lub aktówka. Najważniejsze żeby ubrania były odpowiednio dopasowane do sylwetki i nie były ani nie za duże ani zbyt opinające ciało.

Wizerunek sukcesu to świadomość w czym wyglądamy najlepiej,a ona daje nam  poczucie pewności siebie.

Każdy z nas jest wizytówką siebie i firmy, w której pracuje, dlatego wybierając ubrania, kieruj się tym, jak chcesz być odbierana przez otoczenie zawodowe.

Ubierz się nędznie, a ludzie zauważą ubranie. Ubierz się nienagannie, a zauważą Ciebie”.

 

Karolina Pilarczyk

ekspert ds. wizerunku i komunikacji niewerbalnej

Dodaj komentarz