Wizerunek pewnej siebie osoby

PEWNOŚĆ SIEBIE

Po czym poznać osobę pewną siebie? Jaki jest jej wizerunek? Jakie komunikaty niewerbalne stosuje?

Pewność siebie jest cechą niezmiernie ważną w życiu zawodowym i prywatnym. Bez tej cechy nie zdobędziemy wymarzonego awansu, nie osiągniemy postawionego sobie celu, nie będziemy się rozwijać, nie odkryjemy swoich umiejętności. Pewność siebie pomaga budować i utrzymywać długotrwałe, pozytywne relacje. Dodaje energii i chęci do działania, a także wpływa na postrzeganie naszej osoby przez innych. Osoby pewne siebie potrafią działać pomimo uczucia strachu. Pewność siebie nie jest wywyższaniem się, arogancją, poczuciem bycia lepszym od innych, brakiem życzliwości. To świadomość i akceptacja siebie, lubienie i wspieranie siebie, akceptowanie swoich zalet i niedoskonałości.

Jakie działania zewnętrzne możesz podjąć, które pomogą Ci zbudować wizerunek pewnej siebie osoby?

  1. Wyprostowana, otwarta postawa ciała, uniesiona broda (nie za wysoko, by nie stwarzać wyglądu osoby wywyższającej się). Przydatne przy pracy nad pewnością siebie są tzw. „pozycje mocy”. W książce „Wstań! Skuteczny sposób, by zyskać pewność siebie i stawić czoła wyzwaniom”Amy Cuddy opisuje, jak dzięki prostym trikom zwiększyć poziom pewności siebie. Polega to na przyjęciu określonej pozycji przez 2 min, co spowoduje wzrost poziomu testosteronu i obniżenie stresu oraz niepewności. Pozycje mocy w pozycji stojącej: ciało wyprostowane z rękami pod boki lub sztywno opartymi o blat stołu. W pozycji siedzącej: z nogami na stole i rękami za głową lub rękami za głową i nogą na nodze albo rozstawionymi nogami i jedną z rąk opartą na oparciu krzesła obok.
  2. Uścisk dłoni to nasza wizytówka. Osoby pewne siebie mają dość silny, zdecydowany uścisk dłoni i nie starają się go przetrzymywać.
  3. Chód takich osób jest zdecydowany, z głową przed siebie. Kroki są dłuższe i wykonuje się więcej ruchów rękami i pionowych głową. Sposób chodzenia charakteryzuje się sprężystym krokiem.
  4. Osoba pewna siebie siada komfortowo dla siebie (tak by móc długo wytrzymać w danej pozycji) i zabiera dużo miejsca.
  5. Sposób mówienia jest wolny i charakteryzują go częstsze przerwy (bo nie obawia się, że rozmówca mu przerwie). Osoba pewna siebie częściej inicjuje rozmowę. Ton głosu jest niższy, bo piskliwy ton oznacza zagrożenie i lęk.
  6. Gestykulacja jest raczej swobodna, energiczna, ale nie niespokojna.
  7. Utrzymywanie kontaktu wzrokowego. Czas patrzenia podczas rozmowy powinien trwać min. 30%, a max. 70% czasu rozmowy. Krótszy czas może świadczyć o braku pewności siebie, zakłopotaniu, zdenerwowaniu lub nieszczerości. Natomiast dłuższe wpatrywanie się (dłużej niż 70% czasu rozmowy), to prawdopodobieństwo kłamstwa bądź zainteresowania poza biznesowego (zauroczenie, pożądanie).
  8. Uśmiech tworzy pozytywną atmosferę, przyciąga inne osoby i świadczy o zadowoleniu, pewności siebie.
  9. Ubiór to przede wszystkim proste kroje, czyste, schludne, wyprasowane, niezniszczone ubrania, aktualne fasony oraz kolory dodające mocy.

Powyżej zostało wymienionych kilka zewnętrznych aspektów, nad którymi warto popracować aby zbudować wizerunek pewnej siebie osoby. Oprócz działań zewnętrznych, warto także podjąć działania od wewnątrz, np. to jak myślimy o sobie i czy wspieramy siebie w codziennych sytuacjach.

 

Karolina Pilarczyk

ekspert ds. wizerunku i komunikacji niewerbalnej

Dodaj komentarz